Emocje niczym TVN24

Często w gabinecie spotykam się z oczekiwaniami żeby przestać czuć emocje. „Nie chcę czuć smutku”, „Jak czuję złość to jestem zły, nie chcę tak się czuć…” – takie wypowiedzi słyszę od niektórych pacjentów. W takiej sytuacji rozmawiamy o tym czy jest to w ogóle realne i po co nam są emocje.

Emocje są bardzo ważną częścią naszego życia, która może sprawiać wiele problemów, ale może też pozwalać przeżywać nam wiele wspaniałych chwil. Ale żeby tak było musimy pozwolić sobie na ich przeżywanie i dać im trochę przstrzeni.

Zacznijmy od tego czym są emocje i po co nam one.

Z punktu widzenia biologii, są to impulsy elektryczne i chemiczne w naszym organizmie, które informują nas, że coś się dzieje. Często swój początek mają w bodźcach wzrokowych, słuchowych, węchowych czy czuciowych. Sygnały te odbierane przez nasze zmysły trafiają do układu limbicznego, następnie do mózgu a potem rozsyłane są do poszczególnych części naszego ciała, co często wywołuje różne reakcje.

Biologia, biologią… Ale jak to rozumieć?

Jestem zwolennikiem myślenia o emocjach jak o telewizji informacyjnej. Emocje są wiadomościami, które cały czas otrzymujemy z serwisu informacyjnego, czyli naszego organizmu. Niektóre z nich są przyjemniejsze, niektóre są trudniejsze, ale nadal to tylko informacje…

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś o świecie włączasz telewizor, komputer, smartphona i czytasz, oglądasz, słuchasz. Zachęcam Cię żeby czasem uwagę przekierować do wewnątrz, czyli skupić ją na sobie i posłuchać informacji, które daje Ci organizm. Do zauważania, co dzieje, jak się teraz czujesz, czy gdzieś masz napięcie, czy coś Cię boli, a może rozpiera. Dzięki odczuciom z ciała wiele możesz zauważyć. Każda z emocji daje Ci sygnały w ciele i warto zwracać na nie uwagę.

Wyróżniamy 6 podstawowych emocji: radość, smutek, złość, lęk, wstręt i zaskoczenie. (Z mieszanek tych emocji powstają emocje złożone.)

Zapraszam Cię do krótkiego ćwiczenia. Zajemie Ci max. kilka minut. 🙂

  1. Usiądź wygodnie, w miejscu, gdzie jesteś sam i nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Wyłącz wszystkie rozpraszacze, telefon, telewizor, zamknij okna, usiądź w ciszy.
  2. Skup się na oddechu. Oddychaj spokojnie, w swoim tempie, ale całą uwagę przerzuć na oddech.
  3. Kiedy to Ci się uda, spróbuj zauważyć sygnały, które płyną z twojego ciała. Postaraj się zapamiętać je i opisać.
  4. Następnie sprawdź jaka to może być emocja i zaakceptuj ją. 🙂
  • Złość – napięcie mięśni, zaciśnięte zęby, uczucie gorąca
  • Wstręt – nudności, ucisk w gardle, omdlenie, brak apetytu
  • Radość – uśmiech, rozluźnienie, poczucie energii
  • Lęk- szybsze bicie serca, napięte mięśnie, ściśnięte gardło, ból brzucha, pot, ból głowy, uczucie duszności
  • Smutek – ucisk w gardle, ucisk w klatce, płacz, utrata energii
  • Zaskoczenie – napięta twarz, uniesione brwi

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s