#PROCES

Dlaczego warto postrzegać wszystko przez pryzmat procesu?

Często spotykam się w gabinecie z problemem wysokich wymagań, niskiej samooceny i braku pewności siebie. Wiele z tych problemów wynika z tego, że uciekamy myślami w przyszłość i skupiamy się na tym jak to będzie, kiedy coś osiągniemy, coś dokończymy. Pamiętam wiele osób, które w gabinecie mówiły, że „muszę teraz zagryźć zęby, to później będzie lepiej…” lub „będę dobry jak zrobię doktorat” albo „jak awansuję to dopiero będę kimś”.

Wtedy zastanawiam się co mogłoby się stać gdybyśmy uznali, że wszystko co robimy jest procesem, które jest celem samym w sobie. Z mojego punktu widzenia zauważenie, że każda czynność, którą wykonujemy jest istotna to pierwszy krok. Kiedy pozwalamy sobie na bycie tu i teraz i pozwolimy sobie na całkowite skupienie wtedy zostawiamy przyszłość w spokoju i w zamian otrzymujemy dużo większą uważność i poczucie spokoju.

Dlaczego więc walczymy o to co będzie a nie o to co jest? Każdy pewnie inaczej odpowie sobie na to pytanie. Ale ja chciałbym Was zachęcić do zmiany spojrzenia, niezależnie od tego jakich udzielicie odpowiedzi.

Kiedy założymy, że celem każdego działania jest proces sam w sobie, każdej czynności nadajemy priorytet. Kiedy zakładasz, że chcesz nauczyć się nowego języka, cel jest odległy i niesprecyzowany. Łatwo o frustrację i zniechęcenie. Jeśli natomiast założymy że celem będzie (proces) czyli uczenie się, nie ważne do końca w jaki sposób ile czasu itp., ale skupimy się na samej czynności, wtedy w każdej sekundzie osiągamy cel. Możemy w pełni poświęcić się czynności i całe skupienie przerzucić na to co robimy.

Ważnym atutem takiego postrzegania się samowzmacnianie siebie. Wtedy wszystko co robisz jest wystarczająco dobre i możesz nagrodzić się za każdą wykonaną czynność bo osiągnąłeś cel. Robiłeś coś. Pomaga to też wykształcić wdzięczność i dziękować sobie za to jaki jesteś i co robisz. 🙂

Życzę Wam, Moi Drodzy Czytelnicy żeby wszystko co robicie było dla Was procesem i żebyście pozwalali sobie na wdzięczność i bycie tu i teraz. 🙂

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s