Rytuały w związku

Słynny amerykański psycholog, John Gottman, specjalizujący się w psychologii związków i powodach rozwodów, w swoich książkach często wspomina o czterech jeźdźcach apokalipsy – zachowaniach i postawach które zwiastują rozpad relacji.

Zanim jednak nadejdą wspomniani jeźdźcy (którym przyjrzymy się niedługo w kolejnym artykule) warto zadbać o związek i podjąć działania, które mogą opóźnić, a często nawet zupełnie powstrzymać, związkową apokalipsę.

Jest, oczywiście, wiele sposobów, żeby poprawiać jakość związku i magiczna zawsze skuteczna recepta nie istnieje. Moje doświadczenie podpowiada mi jednak, że najskuteczniejsza w dbaniu o związek bywa metoda małych kroczków, z tego powodu chciałbym dziś przybliżyć jeden ze sposobów oparty właśnie na małych kroczkach – budowanie rytuałów.

Czym właściwie jest rytuał?

Wikipedia może podać wiele różnorodnych definicji, w związku jednak powiedzielibyśmy, że rytuał to powtarzające się zachowanie, któremu nadajemy znaczenie i jest dla nas istotne. Tworzenie i utrzymywanie takich zachowań jest trudne, ale przynosi ogromną ilość pozytywnych konsekwencji. Co ważne, każdy z nas może (a nawet pownien) stowrzyć własny zestaw rytułałów – każdy z nich jest dobry, dopóki jest przyjemny dla obu stron i nie przynosi szkodliwych konsekwencji.

Wchodząc w relację z drugim człowiekiem wnosimy pewien bagaż doświadczeń, zachowań, przyzwyczajeń i przekonań. Ukształtowały się one w naszym domu rodzinnym i warto pamiętać, że u partnera niekoniecznie będą one takie same. Przykładowo: w naszym domu bardzo ważne było niedzielne spotkanie na obiad o 15:00, podczas którego mieliśmy czas na wspólną rozmowę z domownikami, spędzenie razem czasu, obejrzenie filmu czy meczu. Może to być bardzo ważne spotkanie w rodzinnym planie i  może wnosić wiele pozytywnych emocji i doświadczeń. Nasz partner, nie mając podobnego doświadczenia czy zwyczaju, może nie rozumieć a nawet nie chcieć spotykać się na „rytualny obiad”. Może on kojarzyć niedzielę z czymś zupełnie innym – spotkaniem ze znajomymi, sportem czt czasem dla siebie. Nie wytłumaczenie sobie rodzinnych rytuałów może więc prowadzić do konfliktów. Co więcej, warto pamiętać, że nowa rodzina jaka powstaje w naszym związku, również będzie chciała tworzyć nowe, swoje rytułały. Możemy czerpać z doświadczenia rodzinnego, ważne jednak aby obie strony związku miały z rytułału przyjemość.

I tak, wspólne gotowanie niekoniecznie zawsze będzie atrakcyjne dla obu partnerów, ale warto szukać kompromisów. Może jedna osoba ugotuje obiad, druga posprząta kuchnię a wspólnie obejrzycie film do obiadu? Temat czy treść rytułału jest absolutnie dowolna, warto jednak pamiętać, że dobry rytuał potrafi zbliżać partnerów do siebie. Pozwala na zbudowanie bliskości i zaufania. Bardzo ważne jest to żeby wybrana aktywność była dla Was obojga przyjemna.

I pamiętaj, to nie musi być nic nadzwyczajnego. Czasem sama świadoma obecność potrafi zrobić bardzo dużo dobrego.

Przykłady rytuałów:

– wspólny spacer piątkowe popołudnie

– przywitanie / pożegnanie w typowy tylko dla Was sposób

– wspólny sport raz w tygodniu

– przytulenie po przebudzeniu

– wspólne śniadanie w soboty

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s